8 skvělých potravin pro lepší výkonnost

Doplňky stravy jsou sice výborným pomocníkem při budování svalové hmoty, zlepšení výkonnosti či podpoření vytrvalosti, měly by však přijít na řadu až ve chvíli, kdy máte v pořádku svůj jídelníček. Existuje celá řada potravin, které obsahují minerály, vitamíny a svaly budující látky, které byste do svého jídelníčku měli jistě zařadit.

Houska s džemem

Houska s džemem obsahuje jednoduché sacharidy, které jsou vhodné po intenzivním posilovacím či aerobním tréninku. Po příchodu z posilovny, po běhu, či jakékoliv jiné aerobní aktivitě je potřeba doplnit glykogenové zásoby, které se v průběhu intenzivního tréninku vyčerpají.

Brokolice

Brokolice obsahuje látku zvanou indole-3-carbinol, která se v těle účastní procesu, který napomáhá snižovat hladinu estrogenu a zvyšuje hladinu testosteronu. Vyšší hladina testosteronu podporuje svalový růst a spalování tuků. Brokolici je vhodné konzumovat v období, kdy není potřeba rychlá absorpce bílkovin či sacharidů, protože vláknina v ní obsažená zpomaluje trávení.

Špenát

Fytochemikálie obsažené ve špenátu pomáhají chránit tělo před nepříznivými vlivy okolí, snižují riziko vzniku rakoviny a působí blahodárně na růst svalové hmoty. Mimo jiné je také špenát bohatý na glutamin, který je důležitý pro lidskou imunitu, zlepšuje trávení a podporuje regeneraci svalů. Při konzumaci špenátu myslete na to, že je bohatým zdrojem vlákniny, a proto byste jej na svůj jídelníček neměli zařazovat v době kolem tréninku, kdy pro tělo potřebujete rychlý přísun energie.

Grapefruit

Grapefruit napomáhá redukovat tuky v těle, neboť umožňuje, aby byly využity ve formě energie. Fytochemikálie obsažené v grepu dle vědeckých výzkumů mohou redukovat vylučování inzulínu, který se zdá být často skloňovaným tématem všech, kteří se snaží bojovat s nadměrnou tukovou zásobou.

Kakaový prášek

Kakao obsahuje celou řadu antioxidantů a látek, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Výzkumy prokazují, že kakao zvyšuje hladinu oxidu dusíku (NO), který je odpovědný za dilataci cév a tepen, díky čemuž se zvyšuje přenos kyslíku a výživných látek do svalů. TIP: Zkuste si do svého předtréninkového koktejlu přidat čajovou lžičku kakaa.

Vaječné bílky

Vaječné bílky poskytují nejrychleji stravitelnou formu bílkovin obsažených ve stravě. To z nich dělá ideální zdroj ve chvíli, kdy potřebujete do krevního oběhu dodat aminokyseliny a bílkoviny opravdu rychle.

Jogurt

Jogurt obsahuje vhodné bakterie, které v pomáhají efektivnějšímu trávení zkonzumovaného jídla. Jsou tak nezbytným pomocníkem při využití stavebních látek a dalších živin v krevním oběhu.

Cukr

Ano, opravdu jsou chvíle, kdy je cukr žádoucí a jeho zařazení na jídelníček je opodstatněné. Cukr (hroznový cukr) je schopen velice rychle zvednout hladinu inzulínu v krvi. Po náročném tréninku je proto vhodné konzumovat cukr v té nejjednodušší formě – hroznový cukr společně s bílkovinami. Do krevního oběhu se dostane velmi rychle a potřebné živiny tak mají možnost se do unavených svalů dopravit velmi rychle.

Tento záznam byl publikován v Tipy . Uložit odkaz do záložek.