Léčivé houby Cordyceps a Reishi

Léčivé houby Cordyceps a Reishi pomáhají sportovcům k výkonům i zvládnutí zátěže. Doping se stává v současnosti velmi ožehavým tématem. Řadě sportovců se přišlo na doping zakázanými chemickými látkami. Přitom povzbudit tělo k vyššímu výkonu je možné i naprosto legálním, přirozeným, přírodním, a hlavně povoleným způsobem. Jedním z přírodních způsobů, jak zvýšit výkon, je konzumace medicinálních (léčivých) hub reishi a cordyceps.

Zvyšují hladinu testosteronu

Sportovec chce vždycky vyhrát. Proto trénuje, podřizuje svému cíli všechno, i stravu. Jde o to, aby se mu zvýšila v těle hladina mužského pohlavního hormonu na úkor kortizolu, který je třeba snížit. Kortizol totiž způsobuje záněty. Mezi látky, které toto dokáží, patří mimo jiné i houby reishi (ganoderma) a cordyceps.

Výzkum ukazuje výsledky

Například výzkum skupiny cyklistů schválený Světovou lékařskou asociací dokázal, že cyklisté, kteří pravidelně konzumovali houby reishi a cordyceps, měli vyšší hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu a nižší hladinu kortizolu než cyklisté, kteří houby nedostávali. Jednoznačně to prokázaly jejich krevní testy. Nejde ale samozřejmě jenom o dosažení maximálního výkonu, ale zároveň i o schopnost svalové regenerace.

Ochrana proti oxidačnímu stresu

Během výzkumů sportovců se také zjistilo, že tento poměr vyšší hladiny testosteronu a nižší hladiny kortizolu, který se pravidelnou konzumací hub ganoderma lucidum (reishi) a cordyceps daří nastolit, pomáhá sportovce chránit před syndromem přetrénování. Zároveň chrání i před oxidačním stresem, protože zde vzniká zvýšená schopnost ničit volné radikály. Přitom je známo, že intenzivní cvičení zvyšuje hladinu volných radikálů. Jak ganoderma lucidum, tak i cordyceps dokážou různými mechanismy zabránit vzniku oxidačního stresu. Pomáhají tak sportovcům chránit se před následky cvičení.

Jak sportovcům pomáhá reishi a cordyceps?

  • zvyšují podíl testosteronu, což se projevuje budováním svalové hmoty
  • snižují podíl kortizolu způsobujícího záněty a poškození tkání
  • snižují riziko přetrénování vlivem zvýšené hladiny kortizolu
  • ničí volné radikály a tím chrání před oxidačním stresem
  • zvyšují hladinu ATP, který dodává energii do buněk, což má pozitivní vliv na výkonnost
  • zlepšují rychlost a vytrvalost
  • podporují regeneraci
  • oddalují únavu
  • dodávají energii
  • zlepšují využití kyslíku ve svalech

Zvyšují výkon a zároveň pomáhají regenerovat

Cordyceps (česky housenice čínská) a reishi (čili lesklokorka lesklá) zlepšují kondici, výdrž, rychlost a vytrvalost. Tyto léčivé houby mají jednoznačně pozitivní vliv na sportovní výkon. Na rozdíl od chemicky vyrobených dopingových přípravků, které jsou nejenom zakázané, ale zároveň mnohdy i zdraví škodlivé, o houbách reishi i cordyceps nic takového neplatí. Naopak, tělo nejenom pohánějí k většímu výkonu, ale zároveň ho chrání před poškozením tkání a organismu, které způsobuje extrémní zátěž.

Tento záznam byl publikován v Tipy . Uložit odkaz do záložek.