Výživa pro cyklisty

I když jezdíte na kole jen výjimečně s přáteli či rodinou, nemělo by vám být lhostejné, jak se před jízdou, během jízdy a případně po ní stravujete. Správné jídlo a celková životospráva a výživa totiž dokáže velmi významným způsobem zvýšit výkon nejen při cyklistice, ale v jakékoliv lidské činnosti a ve sportu to platí o to víc. Základem by měla být vždy vyvážená strava bohatá na pomalu stravitelné sacharidy a kvalitní bílkoviny kombinované jak z rostlinného tak i z živočišného zdroje.

Před jízdou na kole byste měli omezit těžce stravitelné potraviny jako je maso a tučné výrobky. Základem by měla být rýže, těstoviny, a případně luštěniny. Dbejte na vysoký příjem ovoce. Se zeleninou buďte především před sportovním výkonem opatrní. Obsahuje totiž značné množství vlákniny, která zpomaluje trávení, díky čemuž byste se mohli při sportovním výkonu cítit takzvaně bez šťávy.

Pokud jezdíte jen rekreačně a jde vám jen o dobrý pocit z vyjížďky, tak vám bohatě postačí upravený jídelníček. Můžete například bílou mouku nahradit celozrnnou, sladit medem místo cukru, jíst více ovoce atd. K přípravě předtréninkové a tréninkové svačinky byste mohli uvítat některé recepty z ovesných vloček. Ty mají vysoký obsah pomalu stravitelných sacharidů, které tělo dokážou zásobovat energií po dlouhou dobu.

Jestliže jste ale pravidelný cyklista nebo dokonce závodník, tak se bez speciálních doplňků výživy pro cyklisty nejspíše neobejdete a sportovní výživa se pro vás stane rutinou. Na trhu jsou k dostání produkty od celé řady výrobců. Spousta firem spolupracuje s profesionálními závodníky a tak je složení jednotlivých doplňků výživy optimalizováno s ohledem na maximální výkon, regeneraci, nabuzení organismu a  další konkrétní cíle.

Doplňky pro nabuzení organismu

Při běžných vyjížďkách tyto doplňky s největší pravděpodobností nepoužijete, ale pokud máte před sebou náročný trénink nebo závod, přijdou vám vhod. Předtréninkové doplňky stravy jsou navržené tak, aby podpořily maximální výkon organismu a oddálili únavu. Obsahují směs vitamínů, aminokyselin a stimulační látky, jako je například taurin, kofein či výtažek ze zeleného čaje. Tyto speciální stimulační látky vás připraví na fyzický výkon a pomohou vám při mentálním soustředění, které je neméně důležité. Při přípravě na výkon nezapomínejte také na dostatečnou hydrataci.

Suplementy pro kvalitní hydrataci

Při dlouhotrvající sportovní aktivitě silově vytrvalostního charakteru je nezbytné průběžné doplňování tekutin. Není vhodné pít čistou vodu. K hydrataci organismu při běhu, jízdě na kole a dalších déle trvajících aktivitách je vhodné pít iontové nápoje s isotonickým nebo hypotonickým ředěním. Isotonické ředění je ideální pro intenzivnější aktivity trvajících do 60 minut. Obsahují větší množství energie a minerálů než hypotonický nápoj. Ten se hodí pro aktivity trvající přes 60 minut. Hypotonický sportovní nápoj se rychleji vstřebává a nezatěžuje tolik trávicí systém.

Suplementy pro doplnění energie

Nejen při závodě nebo při náročných trénincích je nezbytné pravidelné doplňování energie. Mnohdy si vystačíte s doma připravenou svačinou (banán, houska s marmeládou nebo medem, ovesné sušenky…). Je jen na vás, jestli si doma dokážete připravit svačinu, která vám bude vyhovovat. Na trhu jsou však k dostání speciálně připravené doplňky stravy – energetické gely nebo energetické tyčinky. Spousta výrobců spolupracuje s profesionálními sportovci a tak jsou účinky těchto produktů podložené výkony profíků. Obsahují směs rychle stravitelných i komplexních sacharidů, které dodávají energii postupně. Bývají obohacené o aminokyseliny a stimulační látky, které oddalují únavu.

Doplňky pro regeneraci po výkonu

Příjezdem domů ještě zdaleka nic neskončilo. Organismus se po výkonu potřebuje vzpamatovat a právě fáze po tréninku je jedna z nejdůležitějších ne-li nejdůležitější pro výkonnostní posun. Po vyčerpávajícím tréninku doplňte tekutiny a rychle stravitelné sacharidy. Zapomenout byste neměli ani na BCAA aminokyseliny, které se dostávají rychle do krevního oběhu a do poškozených svalových vláken a nastartují tak regeneraci.

Tento záznam byl publikován v Tipy . Uložit odkaz do záložek.